Smits, Leo and Voorhoeve, C. L. 1992

Smits, Leo and Voorhoeve, C. L. 1992. The J.~C.~Anceaux collection of wordlists of Irian Jaya languages A: Austronesian languages (Part II). (Irian Jaya Source Material No.~5 Series B, 2.) Leiden-Jakarta: DSALCUL/IRIS. vi+288pp.

@book{129596,
  address    = {Leiden-Jakarta},
  author     = {Smits, Leo and Voorhoeve, C. L.},
  pages      = {vi+288},
  publisher  = {DSALCUL/IRIS},
  series     = {Irian Jaya Source Material No.~5 Series B},
  title      = {The J.~C.~Anceaux collection of wordlists of Irian Jaya languages A: Austronesian languages (Part II)},
  volume     = {2},
  year       = {1992},
  besttxt    = {ptxt2\papua\smits-voorhoeve_anceaux-ii-austronesian1992_o.txt},
  extra_hash = {II},
  fn         = {papua\smits-voorhoeve_anceaux-ii-austronesian1992pages.pdf, papua\smits-voorhoeve_anceaux-ii-austronesian1992pages_o.pdf, papua\smits-voorhoeve_anceaux-ii-austronesian1992.pdf, papua\smits-voorhoeve_anceaux-ii-austronesian1992_o.pdf},
  hhtype     = {overview;wordlist},
  inlg       = {English [eng]},
  lgcode     = {Kaiwai = Kowiai [kwh], Uruangnirin [urn], Onin [oni], Sekar [skz], Arguni [agf], Bedoanas [bed], Erokwanas [erw], Ma'ya [slz], Ma'ya-Kawit = Maden [xmx], Ma'ya-Kawe [kgb], Ma'ya-Wawiai [wuy], Ma'ya-Laganyan [lcc], Matbat [xmt], Biga [bhc], Amber = Waigeo [wgo], Minyaifuin = Gebe [gei], Asbaken = As [asz], Biak [bhw], Ron = Roon [rnn], Dusner [dsn], Iresim [ire], Meoswar [mvx], Irarutu [irh], Nabi = Kuri [nbn], Wandamen [wad], Ansus [and], Woi [wbw], Pom [pmo], Marau [mvr], Munggui [mth], Papuma [ppm], Busami [bsm], Serui-Laut [seu], Ambai [amk], Wadapi-Laut [seu], Wabo (Nusari) [wbb], Kurudu [kjr], Tandia [tni], Yeretuar [gop], Yaur [jau], Waropen [wrp], Mor [mhz], Sobei [sob], Sobei-Masimasi [ism], Sobei-Anus [auq], Sobei-Wakdé [wkd], Bonggo [bpg], Tarfia [tpf], Kaptiau [kbi], Ormu [orz], Yotafa [tti], Kayupulau [kzu]},
  macro_area = {Papunesia},
  src        = {hh}
}

Document types

Languages

Name in source Glottolog languoid
Kaiwai
Uruangnirin
Onin
Sekar
Arguni
Bedoanas
Erokwanas
Ma'ya
Ma'ya-Kawit
Ma'ya-Kawe
Ma'ya-Wawiai
Ma'ya-Laganyan
Matbat
Biga
Amber
Minyaifuin
Asbaken
Biak
Ron
Dusner
Iresim
Meoswar
Irarutu
Nabi
Wandamen
Ansus
Woi
Pom
Marau
Munggui
Papuma
Busami
Serui-Laut
Ambai
Wadapi-Laut
Wabo (Nusari)
Kurudu
Tandia
Yeretuar
Yaur
Waropen
Mor
Sobei
Sobei-Masimasi
Sobei-Anus
Sobei-Wakdé
Bonggo
Tarfia
Kaptiau
Ormu
Yotafa
Kayupulau